Moglo je i puno bolje da je bilo imalo volje, a novca je bilo: I. izmjene i dopune plana nabave za 2020. Uređenje spomenika Saborsko 120.000,00 kn, Općina Saborsko - Plan nabave 2021. Uređenje spomenika Saborsko 70.000,00 kn. + Donacija Općine HVIDR-i 2018. godine 16.000,00 kn i 2019. godine 15.000,00 kn.
Mramorno-betonski putokaz. Iza vidimo spomen obilježje Masovne grobnice, ali strijelica pokazuje desno, prema jami...?
SPOMEN PODRUČJE DOMOVINSKOG RATA, što bi to značilo, asocira me na "Spomen područje Jasenovac"...? Primjerenije bi bilo: "Spomen park žrtvama Domovinskog rata" ili Spomen obilježje žrtvama Domovinskog rata"
Tekst na ovoj ploči je vrlo loše sročen pa je teško nekome sa strane razumijeti što se točno i kako u Saborskom događalo 1991. godine. U tekstu ima i nekoliko pravopisnih grešaka i netočnih podataka, npr. piše Jugoslovenska narodna armija, bez navodnika (srbizam), po hrvatski se piše Jugoslavenska (Jugoslaveni, a ne Jugosloveni, Slaveni, a ne Sloveni...)
Napisano je također streljanja i ubojstva, zar to nije ista stvar...?, a streljanje je još usput napisano ekavicom, po hrvatski je ispravno strijeljanje.
Nije točan datum 27.071991. koji se u tekstu navodi kao početak agresije na Saborsko, kad svi znamo da je prvi minobacački napad na Saborko izveden 5. kolovoza 1991. godine, što je ujedno i početak otvorene srpske agresije na Saborsko.
U tekstu također nije sasvim točno; ... vrhunac stradanja se dogodio 12.11.1991. kad je selo sa mjesnim crkvama i grobljem u potpunosti uništeno i spaljeno. Neka pojedinačna ubojstva civila. palež, pljačka, rušenje trajala je još danima i tjednima nakon 12. studenog 1991. Groblje nikada nije bilo u cijelosti uništeno (kako neki pišu zgaženo tenkovima), nego je bilo devastacije u smislu rušenja, razbijanja spomen ploča i pucanja po njima iz osobnog naoružanja, a neki spomenici su oštećeni i u minobacačkim napadima tijekom 100 dana opsade. Neke kuće su minirane godinu i dvije nakon pada Saborskog (npr. kuća Ivana Žagrovića).
Sustavno se dakle rušilo i ravnalo, to je bio tzv. Plan spaljene zemlje, da se više nitko ne vrati na svoje ognjište.
A na kraju rušenja i ravnanja na jednom su zidu u Saborskom ćirilicom napisali RAVNA GORA.
Zid tzv. magazina pored kuće Marinka Sertića
Bijeli križ, a u podnožju piše "Ovdje je palo, golubova jato, ...", a na ploči do križa gdje su nagurane sve žrtve Domovinskog rata u Saborskom 1991-1995., "golubovi " su se izgubili u masi imena.
Ploča s popisom žrtava Domovinskog rata je malo premalena, kako bi se reklo puca po šavovima, kao da nije bilo veće...?
Oni koji su radili oko ove spomen ploče koristili su djelove popisa Ivana Vukovića ali na krivi način, izostavili dva važna navoda Ubijeni / poginuli i nestali 12. 11. 1991. u Saborskom i Ostali poginuli iz Saborskog.
U prvom djelu (od broja 1. - 40.) su abecednim redom popisani oni koji su poginuli/ubijeni i nestali 12.11.1991.
U drugom djelu popisa (od 41. do 52.) također abecednim redom su Ostali poginuli iz Saborskog, tj. oni koji su poginuli prije i kasnije od ovih prvih. Kreatori ove spomen ploče to nisu uzeli u obzir pa sad imamo to što imamo, neispravan popis od 52 osobe bez datuma stradanja (dana, mjeseca), što je posebno važno u ovom drugom djelu.
Popis prof. Ivana Vukovića
Prva postaja križnog puta, koji je 2006. napravljen i posvećen svim poginulim Saborčanima u svim ratovima kroz povijest, se "izgubila" među svim ovim pločama. Prilikom obnove prošle godine napravljena je za čak za metar manja od ostalih (križ iza spomen ploče). Inače je nositelj postaje Općina.
Na kraju. Kuda vodi ova staza mimo glavnog spomen obilježja (slika dolje) i kome bi se ovdje nad ovom praznom jamom trebala odavati počast kad u njoj nema nikoga, svi su ekshumirani i dostojno popkopani u jesen 1995. na novom groblju. Imalo bi donekle smisla da su ovdje ubijeni. Masovna grobnica ima svoje obilježje tu gore, tipski spomenik "Ranjena golubica" pred kojim već godinama odajemo počast žrtvama Domovinskog rata.
Spomen obilježje Ovčara (slika gore) najveća masovna grobnica u Hrvatskoj i mjesto ubojstva 200 ranjenika iz Vukovarske bolnice, a tako jednostavno napravljeno. A što je ovo kod nas (slika dolje)...?
Ovim novim paralelnim spomenicima je zasjenjeno glavno spomen obilježje Masovne grobnice koje je postavila RH isto kao na Ovčari, Škabrnji i svim drugim masovnim grobnicama diljem Hrvatske.
Nažalost opet ono najvažnije nije napravljeno niti nakon 30 godina, a to je SPOMEN PLOČA POGINULIM BRANITELJIMA SABORSKOG. Saborsko je izdalo svoje najbolje sinove, kako ono podno križa napisaše Golubove ...!
Komentari
Nitko, osim vjerojatno nekoliko osoba, možda samo dvije. nije znao kako će ploče izgledati dok nisu postavljene.
Nije mi jasno zašto "smo" takvi?
Imamo danas, hvala Bogu, dosta naših mladih visokoobrazovanih, zašto se nije koristilo njihovo znanje....?
Imamo i konkretne ljude Imenom i prezimenom koji se bave događajima iz Domovinskog rata u Saborskom, prikupljaju podatke znanstvemim metodama i pišu knjigu o tom vremenu, imaju sve kompetencije za to, zašto se njih nije uključilo u ovo.
Puno je pitanja ali nema odgovora, jer je ovo nečija politika.
To se nažalost još uvijek nije dogodilo, pogotovo ne po ovom najnovijem spomen obilježju.
(Možda se ponavljam... neka da, nije me briga, ja jednostavno ne mogu mirno gledati sve ove igrokaze)