Na vrhu (najvišem djelu) Plitvica Sela, na relativno malom prostoru, 100 m iznad potoka Plitvica gradi se 6 novih objekata za iznajmljivanje. Prema Prostornom planu NP Plitvička jezera iz 2014. godine, ovo je stanje dozvoljeno.
"(9) Dozvoljava se korištenje zgrada u trgovačke i ugostiteljsko-turističke svrhe: manji ugostiteljski lokali, iznajmljivanje soba i apartmana u sklopu obiteljskih kuća ili seoskih domaćinstava. Trgovačke i uslužne sadržaje moguće je smještati u prizemlje zgrade (maksimalna tlocrtna površina 120 m²)."
"d.) U građevinskom području naselja Plitvica Selo, koje se nalazi u slivnom području jezera, na najosjetljivijim lokacijama (potok Plitvica, Veliki slap) navedene aktivnosti se ne dozvoljavaju i to u radijusu od 100 m od mosta uz Veliki slap odnosno 50 m od ruba korita potoka Plitvica."
Za 7 km od slapa udaljenu Čorkovu Uvalu piše ovo:
"U dijelu naselja Saborsko - Čorkova Uvala ne dozvoljava se nova izgradnja već samo održavanje zgrada te rekonstrukcija i održavanje zgrada u vlasništvu Parka (zgrada lugarnice) u skladu s odredbama ovog Plana."
Dakle u naselju Čorkova Uvala gdje je prije 40 godina bilo 30-tak kuća i živjelo 170 stanovnika, novi PP zabranjuje bilo kakvu gradnju, nekadašnje naselje se ne nalazi niti na kartama "Građevinska područja naselja". Čorkova Uvala je izbrisana kao naselje, kao da nikada nije ni postojalo...!?
Komentari
Pametnom dosta,kada sve dobro detaljno pažljivo iščitaš fino "PO MJERI"napisano.Možete im sada staviti soli pod rep.Žalosno i tužno ali ova udaljenost od 100 METARA mi ne ide u glavu
Plan je katastrofalan, ovim brojkama fali najmanje jedna nula "0"
Ima bisera napretek!
Naselje Kuselj je od Velikog slapa udaljeno 13 000 m (13 km), nalazi se u općini Saborsko, ali je u granicama NP Plitvička jezera, zbog čega stanovnici Kuselja imaju problema s legalizacijom svojih obiteljskih kuća koje je država obnovila nakon Domovinskog rata.
Kuselj nije od jučer, Kuselj je naseljen nakon progona turaka iz Like 1700-tih, danas nam neki drugi Turci kroje zakone.
Od "Agencije za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada" dobivaju negativna riješenja, u obrazloženju stoji da ih ne mogu legalizirati jer se nalaze na području koje je pod zaštitom UNESCO-a.
Matoš