Naime jučer je na fb profilu Općine Saborsko objavljeno par redaka teksta i jedna slika o jami Balinki, ja sam ispod toga napisao komentar u kojem sam dodao još nekoliko podataka, taj moj komentar je netko od administratora odmah obrisao (ima ih troje). Jutros sam, kao odgovor na komentar "Etno šindre Saborsko"  da bi bilo dobro napisani nešto i o povijesti jame, dodao link na ovaj članak, nakon čega su i to obrisali i blokirali (zabranili) mi pristup njihovom profilu. I to je obrisao netko od administratora, samostalno u ime Općine, bez opravdanog razloga. Evo neka se administratori fb. profila Općina Saborsko malo educiraju. Jer očito trebaju još puno toga naučiti. (I.M.)

Jama Balinka nalazi se na 737 m nadmorske visine u srcu šume Pištenik (822m), općina Saborsko. Najlakši pristup do jame je sa ceste Plaški – Lička Jesenica iz sela Begovac (Vezmari), šumskom cestom 3 km prema Pišteniku i još 500 m pješice desno (istočno) kroz šumu.

Do 1960. godine jama Balinka je bila gotovo nepoznata speleolozima u Hrvatskoj. Te godine zabilježen je prvi pokušaj spuštanja u jamu dvojice alpinista iz Zagreba.

Naredne 1961. godine obavljen je prvi planski pohod ka jami u namjeri da se izmjeri njena konačna dubina. Ekipu od 5 članova predvodio je Zlatko Pepeonik, ali ni taj pokušaj nije bio uspješan. Prilikom ovog pokušaja stigli su do dubine od 190 m.

1964. godine spuštanje u jamu obavili su zajedno speleolozi iz Hrvatske i Velike Britanije, koji su sa sobom donjeli i tada najmoderniju opremu za obavljanje takvih zadataka, a jedan dio opreme je bila i kabina za zaštitu od pada kamenja sa okolnih stijena. Međutim, i pored kvalitetne opreme zadatak nije obavljen, jer se sa opremom i kabinom nije moglo kretati u horizontalnom pravcu zbog izbočina u samoj jami. U ovom pokušaju izmjerena je dubina od 218 m. Tek 1966. godine došlo se do dna jame i dubine od 333 m. Jama nije do kraja ispitana, jer postoje prolazi kroz koje se nije išlo dalje i postoji mogućnost da jama ima veću dubinu od izmjerene. Kasnije nije bilo većih pokušaja da se ovaj posao privede kraju. U literaturi  se spominje dubina od 283 m što jamu Balinku svrstava na 38. mesto jama u Hrvatskoj sa dubinom većom od 250 m.

Postojanje ovako velike podzemne špilje dovodi se u vezu sa podzemnom cirkulacijom vode iz periodičnog jezera Blata. S druge strane, postoji vjerovatnoća da dio vode iz rijeke Jesenice od glavnog ponora ide kroz vapnenački sastav Pištenika u pravcu vrela Mrežnice. U koliko bi se dokazala pretpostavka da se vode jezera Blata i rijeke Jesenice sastaju u unutrašnjosti planine Pištenik na pravcu gdje se nalazi jama Balinka, mogao bi se relativno lako objasniti sam nastanak jame. Rijeka Jesenica, ponire na južnim padinama Pištenika u polju ispod zaseoka Potpolje. Bojenjem vode na glavnom ponoru utvrđena je podzemna veza sa vrelom Mrežnice (245m n/m), koji se nalazi južno od Slunja.

Druga istraživanja o podzemnoj cirkulaciji vode nisu vršena tako da eventualna veza sa jezerom Blata i izvorom Mrežnice ostaje u domenu pretpostavki. Vrlo zanimljivo speleološko nalazište koje do sad nije iscrpljeno i istraženo, ali u dogledno vrijeme općinska uprava i ovu turističku lokaciju planira urediti prilazne putove do nje koji su za sad zarasli.

Crtica iz Drugog svjetskog rata; U noći 2. travnja 1942. četnici iz Plaškog su ubili i u ovu jamu bacili četvoricu partizana, njihova imena su: Robert Domani, Drago Steinberger, Branko Latas i Stevo Čuturilo.

 

 

 

 

 

Koordinate: 45 ° 1' 10'' N // 15 ° 26' 20'' E

Linkovi na druge stranice:

Balinka Pit Expedition, 1964. Part 1: http://caving-library.org.uk/audio/selected.php?id=129

Časopis "Hrvatski planinar": http://www.hps.hr/hp-arhiva/200103.pdf

Komentari  

#1 Ivan 2023-10-04 10:46
Uz rijeku Dretulju, jezero Sinjac, Vidrilovu špilju i jamu Balinku, u našem kraju postoji još nekoliko prirodnih blaga, kao što su: rijeka Jesenica sa svoja dva vrela (veliko i malo), niz manjih izvora, te u svijetu rijedak fenomen estavele Blaćanskog jezera. U blizini su i svijetski poznata Plitvička jezera i prašuma Čorkova uvala.
#2 Ivan 2024-07-13 18:03
Evo neka se administratori fb. profila Općina Saborsko malo educiraju. Jer očito trebaju još puno toga naučiti.
Poznata su mi imena,troje administratora i firme Obzor marketing koja uređuje službene stranice općine Saborsko i ovaj fb profil.
Eliminacijom sam došao do jedne osobe s 90%-tnom sigurnošću da je ista ta obrisala moje komentare i blokirala moj pristup tom fb. profilu.
Tako se radi samo u sjevernoj Koreji i sličnim diktaturama.

You have no rights to post comments