Izvještajem o dolasku predsjednika Milanovića u Saborsko na godišnjicu pada, HRT je razriješio sve sumnje jesu li Saborsko i Lička Jesenica u Lici, jer sad znamo da nisu, nego su u senjskom primorju! Što je 80 km više-manje.
NOVA TV je pustila prilog iz Saborskog u prvim vijestima, ali ne i u dnevniku. Godišnjica ubojstva i pogibije 38 Hrvata očito nije dovoljno važna ili zanimljiva tema.
RTL je napravio okej prilog, ali ovo im je 1. put na godišnjici stradanja pa nisu li došli kako bi od Milanovića pokupili prvu izjavu o Banožiću? Ona je dakako izostala, jer nije ni vrijeme ni mjesto, ali to je možda toliko razočaralo NOVU TV da je bojkotirala vlastiti prilog za dnevnik. N1 i dalje nije čuo za Saborsko.
U komentaru ove objave, za one koje zanima, stavit ću link na emisiju Radio Marije u kojoj su gostovali, osim mene u studiju, dragovoljci Saborčani, svjedoci najtežih dana u studenom: Jure Malkoč i Joso Sabljak.
Da se vratim na to kako je moguće da kraj svih alata na internetu, netko općinu iznad Plitvica locira u okolicu Senja? Pogotovo jer je poznato što ne samo da okolica Senja nije bila okupirana, već ni Brinje, Otočac i Gospić. Naime, adresa općine Saborsko je u ulici Senj u istoimenom dijelu sela, koji je možda dobio ime po doseljenim Bunjevcima s Velebita kojima je posljednja etapa prije naseljenja možda bilo senjsko zaleđe?
Radio Marija, emisija o Saborskom: https://www.youtube.com/watch?v=eD5FAUKtn7o
Komentari
Nije se govorilo o tome jesmo li se dostojno odužili poginulim braniteljima. Ne samo jednom godišnje nego trajno.
Ja smatram i stalno ponavljam da bi poginuli branitelji (nih 16, onih čije su fotografije postavljene u Spomen sobi) trebali imati dostojan spomenik u Saborskom, koji bi za buduće generacije svjedočio o njihovoj žrtvi po onoj Frana Krste Frankopana;"Navik on živi ki zgine pošteno".
Odnedavno kod masovne grobnice postoji "spomenički kompleks" gdje i strijelica kao putokaz za masovnu grobnicu ima svoj zasebni spomenik, tu je i jedna ploča, na ne baš dobrom mjestu s imenima svih stradalih koja su nabacana "zbrda-zdola" bez ikakvog reda, ne zna se tko je civil,a tko branitelj ... ? Po meni je to promašena lokacija i promašena koncepcija samog spomen obilježja.
Naši heroji zaslužuju puno više i puno bolje, po njima bi se trebalo zvati: škola, trg, ulice ...
Zašto toga nemamo ...? Tko to koči, tko to ne želi, kome to ne odgovara ....? Puno je pitanja i nerazjašnjenih situacija oko broja branitelja...!? Odgovorni su se začahurili u svoje čahure i šute o tome.