Analizom moje DNK utvrđeno je da sam 62% Dinarac i 32% Panonac
Haplogrupa I2 se dijeli na više podskupina među kojima su najzastupljenije haplogrupa I2a1 te I2a2.
Haplogrupa I2a1 je prvenstveno zastupljena na Balkanu te u Ukrajini. Najzastupljenija je među Hrvatima iz BiH gdje ju posjeduje 71 % stanovništva. Vrlo je rijetko da je neka haplogrupa zastupljena u toliko visokom postotku. Među Bošnjacima iz BiH čini 53,5 %, a među Srbima iz BiH samo 32,5 %. To je jasan dokaz da su Hrvati u BiH i Srbi u BiH različitog genetskog podrijetla. Ukupno u BiH zauzima 50,5 %, u Hrvatskoj 37%, u Srbiji 34 %, u Crnoj Gori 29,5 %, u Makedoniji 23 %, u Albaniji 12 % te na Kosovu 2,5 %.
Nakon dinarske I2a haplogrupe, panonska R1a je druga najučestalija u Hrvatskoj. Nosi ju oko 29% Hrvata, s dominantnom većinom na samom sjeveru države. Mnogi genetski forenzičari ju s razlogom nazivaju "Slavenskom haplogrupom". Najraširenija je na području Poljske, Ukrajine, Bjelorusije i Rusije gdje ju nosi oko 50-ak% građana. Što se tiče susjednih država najviše je ima u Mađarskoj i Sloveniji s 30-40%, dok je u Srbiji ima samo 16%, te u Crnoj Gori niti 10%. Na istok europskog kontinenta dolazi u bakrenom dobu, dok se na našim prostorima pojavljuje seobom Slavena.
POVIJEST NASELJAVANJA
1700–1725
Dalmatinski kmetovi pod Mlecima
Sve do 19. stoljeća većina stanovnika srednje Dalmacije bili su feudalni kmetovi pod Mletačkim Carstvom. Obrađivali su zemlju u vlasništvu bogatih i bilo im je zabranjeno putovati izvan svojih sela. Većina zajednica bila je usko povezana i otočna, s krškim planinama koje su odvajale jedno naselje od drugog. Poluotok Pelješac bio je posebno kamenit, zbog čega je stanovništvo tih naselja bilo malo. Stanovnici su živjeli od zemlje i mora, uzgojem vinograda, stočarstvom, ribarstvom i pomorstvom. Neki su došljaci stigli iz doline rijeke Neretve u današnju Bosnu i Hercegovinu. Većina su bili katolički ili pravoslavni kršćani koji su bježali od invazije Osmanskog Carstva.
1725–1750
Naseljavanje Dalmatinske zagore
Mlečani su izbjeglicama iz Otomanskog Carstva počeli dodjeljivati poljoprivredna zemljišta u unutrašnjosti ove regije, poznate kao “Hinterland”. Relativno izolirano planinama sa svih strana, ovo je područje neko vrijeme ostalo ruralno, tradicionalno i patrijarhalno. U krajevima poput onih oko Vrgorca ljudi su uzgajali žitarice i čuvali stoku. Žene su radile u kući, tkale vunene tkanine kako bi napravile odjeću za svoje obitelji. Usmena tradicija ostala je jaka, a lokalno je svećenstvo povećalo svoj utjecaj u tim zajednicama vođenjem škola i uključivanjem u lokalnu politiku.
Iz Dalmatinske zagore migracije su išle dalje prema sjeverozapadu prema opustošenim krajevima od Turaka; Lici, Kordunu i Hrvatskom primorju (Bunjevci).
62% sam Balkan (na karti gore je uže područje)
32% sam Istočna Europa
(Vaša procjena etničke pripadnosti je 32%, ali može varirati od 27-60%)
Svaki od tvojih roditelja dao je pola tvog DNK. Sada možete vidjeti koju ste etničku pripadnost naslijedili od svakog roditelja - čak i ako nisu polagali testove.
HAPLO GRUPE, VIŠE - OVDJE
Komentari