U nekoliko navrata upozoravali smo na činjenicu kako je projektna dokumentacija za obnovu vrlo vrijednog hotela Plitvice, remek djelo znamenitog hrvatskog arhitekta Marijana Haberlea, višestruko precijenjena. Ukratko, prema preporučenim cijenama komore arhitekata ukupan trošak projektiranja hotela iznosio je približno 200.000 eura, no Uprava Nacionalnog parka odlučila je biti darežljiva i platiti 4 puta veću cijenu. Veseli arhitektonski tim odlučio se više puta u medijima javno pohvalili tim uspjehom ili, bolje rečeno, zgoditkom na lotu.
.
Da ponovimo kako se radi o objektu koji posjeduje vrlo detaljnu i iscrpnu izvornu projektnu dokumentaciju iz vremena njegova nastanaka. Uz preporuke i analize postojećeg stanja ta je dokumentacija 2016. godine pretočena u konzervacijsku studiju. Dakle svrha novog projektiranja je prilagoditi objekt suvremenim tehničkim zahtjevima i primjereno oblikovati interijer. Nije bilo potrebno na novo arhitektonski oblikovati novi objekt, što bi laik mogao zaključiti iz troška projektiranja.
   
Prema najnovijim medijskim objavama čini se da se polako bliži trenutak početka radova na hotelu što je, naravno, vrlo pohvalno, a mogli bi smo zaključiti kako je bilo i vrijeme da ravnatelj konačno doda neku vrijednost tom nesretnom Parku i vlastitom očajnom stolovanju koje je svedeno na bezobzirno političko uhljebništvo i „blagdanske“ javne nabave. I uistinu, to je još jedan u nizu projekata iz snova za prosječno osiromašeni hrvatski puk kojem 10, 25, 50 ili 100 milijuna eura javnih novaca gotovo više ništa ne znači jer se političari vole učestalo i olako nabacivati tim basnoslovnim iznosima. Da ne kažemo da je postalo otrcano gledati u medijima kako gotovo svaki dan istražna policija odvodi nekog političara ili politički instaliranog pajaca zbog pronevjere dijela tih pustih milijuna. Vrlo vjerojatno će i ova najava još jednog kriminalnog događaja mnogima bezbrižno proputovati između ušiju.  
Analizirajmo cijenu obnove i ovog zdanja od 8 000 metara kvadratnih. Da, uistinu se radi o velikom i zahtjevnom zdanju koji traži znatna ulaganja ako ga se želi vratiti u izvorno sjajno ruho. No, da li spomenuti iznos od 25 milijuna eura ipak nije malo pretjeran? To bi značilo da se u objekt koji je izvorno kvalitetno građen i ne zahtjeva cjelokupnu temeljitu strukturnu obnovu ulaže 3 000 eura po četvornom metru. To je približno 2 puta veća cijena od prosječne investicije ako za mjerilo, primjerice, uzmemo dokument „Pregled vrijednosti investicija u hotele i turizam“ koju je objavila Austrijska gospodarska komora na svojim službenim web stranicama (poveznica OVDJE). Prema njihovim analizama iz studenog 2023. godine ulaganje u visoko luksuzan hotel s pet zvjezdica po principu "ključ u ruke" iznosi maksimalnih 335 000 eura po smještajnoj jedinici novogradnje. To bi približno iznosilo 12 milijuna eura za 35 smještajnih jedinica koliko je planirano u obnovljenom hotelu Plitvice. Dakle, prema kretanjima cijena u uređenoj europskoj državi, u kojoj je gradnja osjetno skuplja nego u Hrvatskoj, trošak izgradnje hotela Plitvice koštala bi oko 1 400 eura po kvadratnom metru. Netko će kazati „to je Austrija!“. Da, to je Austrija, država čijem standardu težimo, ali da bi postigli taj standard nužno je usvojiti i sustav vrijednosti koji između ostalog podrazumijeva iskorijenjenu političku korupciju koja u ovom slučaju i više nego očita. Jer kako drugačije protumačiti duplo veći iznos kojeg će Javna ustanova platiti izvođaču. Blagdanskom darežljivošću? Teško, jer znamo da taj isti razmetni ravnatelj nije spreman subvencionirati trošak rada ŠRC Mukinje za naše domaće sportske udruge koji danas, zbog suludih cijena zjapi obnovljen i prazan. No, to je tema za neki idući post.
.

Komentari  

#1 Ivan 2024-10-17 16:33
Ima jedna najnovija, a meni nerazumljiva i suluda politika Parka, dakle radi se o zapošljavanju stranaca (Filipinaca) kao sezonaca, a na natječaju su odbijeni domaći radnici i to ne mali broj ...?

You have no rights to post comments