Je li spomen obilježje masovne grobnice "Ranjena golubica" mjesto za odavanje počasti žrtvama Domovinskog rata ili bi to rebao biti to spomenik s imenima žrtava? Kao što znamo u Saborskom su za vrijeme srpske agresije 1991./95. stradale 52 osobe, a iz masovnih grobnica Popov šanac i Borik ekshumirano je ukupno 18 osoba (15+3), povodom toga je nakon rata kod veće masovne grobnice postavljeno spomen obilježje "Ranjena golubica", a ekshumirani su sahranjeni na groblju.

Godine 2021. Općina Saborsko je izdvojila 190 000 kn za izgradnju niza od tri vertikalna plosnata betonska elementa i jednog križa. Na jednom betonskom elementu, zadnjem u nizu, postavljena je mramorna ploča s popisom svih poginulih i ubijenih na strmini koja nije podesna, a očito ni predviđena za odavanje počasti prigodom važnih obljetnica kao što je 12. studeni. Ploča s imenima poginulih i ubijenih je postavljena po strani na neuglednom mjestu, pored kanala kojim teku oborinske vode s ceste, pa najčešće ostaje neprimjećena. Nakon izgradnje ovog spomenika ceremonija se prigodom obilježavanja 12. studenog i dalje odvijaja ispred Ranjene golubice.

Saborsko je po ovome poseban slučaj, jer svuda u Hrvatskoj, u mjestima koja su stradala postoje spomenici s imenima žrtava Domovinskog rata, uglavnom su to jednostavna riješenja (osim u Vukovaru i još nekim većim gradovima) dvije ploče i križ, na jednoj su imena branitelja, u sredini križ, a na drugoj su imena civila. I to su mjesta na kojima se održavaju ceremonije prigodom odavanja počasti stradalima, što je jedino logično, osim kod nas.

Spomenik s imenima svih žrtava Domovinskog rata koji je trebao biti glavni, a postao je sporedni, postavljen ukraj kao nevažan, umjesto na istaknuto mjesto pogodno za ceremonije. Ovim činom su žrtave Domovinskog rata zanemarene i obezvrijeđene.

Spomenici koje je Općina zajedno s HVIDR-om 2021. izgradila nelegalno, bez projekta i djelom na tuđem zemljištu (križ i ploča s imenima), izgledaju sumorno.

Spomenik žrtvama Domovinskog rata u Josipdolu kod škole može biti primjer svima kako jednostavno napraviti spomenik.

Komentari  

#1 Ivan 2025-02-26 16:07
Prvi takav spomenik postavljen je 29. prosinca 1998. na Ovčari s porukom autora akademskog kipara Slavomira Drinkovića. Skulptura predstavlja raspuklinu u obliku križa s likom golubice bez glave što simbolizira prazninu, patnju i žrtvu hrvatskog naroda tijekom Domovinskog rata te je prepoznatljiv znak svih masovnih grobnica u Hrvatskoj.
#2 Ivan 2025-02-26 16:49
Mislim da Ranjena golubica nije prigodno mjesto za odavanje počasti žrtvama Domovinskog rata (ubijenima i poginulima) iz jednostavnog razloga zato što to nije spomenik, nego spomen obilježje masovne grobnice, mjesta gdje su od 1991.- 1995. bili pokopani ubijeni civili.
Poslije ekshumacije je ostala prazna jama koju je trebalo zatrpati, a ne još ograđivati betonskim zidom, rosfrajnom ogradom, praviti popločenu stazu, pa onda uz nju spomenike. I sve to na privatnom zemljištu u vlasništvu Lika prometa iz Plaškog.
Još bi razumio da je to bilo mjesto egzekucije kao na Ovčari, a nije ni blizu.
Pored svih šteta, promašaja i propusta koji su napravljeni u Saborskom, ovo je najveća glupost...!
#3 Ivan 2025-03-03 09:33
Masovna grobnica je mogla biti bilo gdje, negdje na teško pristupačnom terenu gdje bi po pravilu bilo postavljeno spomen obilježje, bili i tada to bilo mjesto komemoracije ili bi kao razumni ljudi napravili spomenik žrtvama u centru sela, negdje gdje je najpogodnije za održavanje komemoracija...?
A ovo što sad imamo je totalni promašaj!

You have no rights to post comments