
ĐIR je dronom snimio prekrasan video o Saborskom uoči Ivanjice, a govornik u prilogu bio je načelnik. Sve što je rekao stoji: asfaltirane su ceste, izgrađen je vatrogasni dom, obnovljena škola. I dalje će se ulagati — sanirat će se cesta D42, graditi nogostupi, urediti školsko igralište, izgraditi zaobilaznica Saborsko – Rakovica i još mnogo toga. Iz načelnikova govora stječe se dojam da će jednog dana sve biti “pozlaćeno”.
Ali nameće se ključno pitanje:
ZA KOGA, ZA ČIJU BUDUĆNOST...!?
Pogledajte ovih deset mališana u vrtiću iz članka ispod. Jesu li oni budućnost Saborskog? Nažalost, nisu dovoljni da zaustave ono što se već godinama događa — nestajanje Saborskog kao naseljenog mjesta. Govori se o demografskim mjerama, poput financiranja vrtića, ali činjenica je da ovako mali broj djece ne može preokrenuti katastrofalan trend depopulacije.
Zato je teško slušati hvalospjeve o infrastrukturi, a da se pritom uporno prešućuje najveći problem — ljudi nestaju.
NAJVAŽNIJE PITANJE JE:
Kome će ostati Saborsko kada jednog dana bude potpuno uređeno i “pozlaćeno”, a posljednji Saborčanin umre, kada njegovi potomci, koji danas žive u Zagrebu, Rijeci ili Njemačkoj, zaključaju obiteljsku kuću i odu? Tko će tada živjeti u Saborskom? Kome će pripasti mjesto koje mi danas gradimo i uređujemo vlastitim novcem?
To je pitanje koje nitko ne želi otvoriti. O tome se ne snimaju emisije i ne rade promotivni prilozi, jer to nije tema koja donosi lijepu sliku. To je ona druga strana medalje koja se sustavno gura pod tepih, dok se svi prave da problem ne postoji.
Takva emisija ne bi bila nimalo ružičasta poput ovog naručenog promotivnog uratka.