Ima u knjižnici mog faksa jedna zelena knjižurina, zove se Gorski kotar. Listam ja, gledam kazalo zemljopisnih imena, u toj debeloj knjižurini se Ogulin spominje ravno nula puta. Zato jer nije u Gorskom kotaru. Ima i zbirka s knjigama o Lici. Ogulin se u njima spominje okruglo nula puta, jer nije u Lici. Knjige o karlovačkom kraju, isto nula bodova. Knjige o Kordunu da ne spominjem, ako ih ima. Jezikoslovci na svojim kartama Ogulin smještaju u različita narječja. Da skratim, Ogulin ne postoji.
E, sad, kad jedan cijeli grad ne postoji u literaturi, što je tek sa selima. Saborsko i Lička Jesenica nisu u Lici, jer su u Karlovačkoj županiji, a nisu ni tamo, jer su u Lici. U djelima o Liki ih ni za lik nema. Ni slova. Na jezičnim kartama Saborsko, ili Saborski kako su govorili naši stari, ili Zaborsko kako su govorili stari naših starih, ne postoji. To područje koje je sve samo ne jekavsko je skupa s Kninom označeno istočnohercegovačkim jekavskim dijalektom koji se govori u polovici Crne Gore i u gradovima Sjenici i Prijepolju u Srbiji. To je zato jer ne postoji.
E, da, na današnji dan je 30. obljetnica ubojstva 3 policajca, branitelja Saborskog, ubijenih u zasjedi u predjelu Sartuk na ulazu u Saborsko s plitvičke strane. Jel itko ikad čuo za Sartuk, za koji Hrvatska enciklopedija kaže da je to drugo ime za rijeku Plitvicu, iako je to potok koji se nalazi u blizini rječice Plitvice. Sartuk ne zvuči hrvatski ni slavenski, jelda. Zato jer ni ne postoji.
Dobro, Saborsko nije ni postojalo od 1991. do obnove negdi 1997. Nije da je i postojalo od 1941./1945. do 1990. A dobro, valjda će nekad Saborsko, slavni Modruš, Cerovnik, Plaški, Tounj, Oštarije, Brinje, Boričevac, Priboj, Kosinj, Široka Kula (nastavi niz) postojati.
Komentari
Gorski kotar počinje na Perić mostu nedaleko Ogulina, Lika počinje na Koranskom mostu nedaleko Plitvičkih jezera, sve između ove dvije točke na državnoj cesti D-42 (cca 70 km) ne postoji na način kako je to opisao Ivan...?