Zrakoplov čije ostatke čuvamo u muzeju je tipa MiG 21 bis. (fotografija lijevo)

9. studenog 1991. godine poletio je s aerodroma Željava s ciljem raketiranja i bombardiranja Saborskog koje je tada u okruženju. Željava je jedna od zrakoplovnih baza iz koje su polijetali zrakoplovi JNA u napade na ciljeve u RH. Ovaj podzemni aerodrom izgrađen je na granici BiH i Hrvatske, u utrobi planine Plješivice. Za vrijeme agresije na Republiku Hrvatsku aerodrom je intenzivno korišten tijekom 1991. godine. Izbijanjem sukoba u BiH, zbog njegovog geostrateškog položaja krajem svibnja 1992. godine, onesposobljen je od strane JNA za dalje korištenje. Na Željavi je bio stacioniran Lovački 117. zrakoplovni puk Ratnog vazduhoplovstva JNA koji je imao 2 eskadrile presretača i 352. izviđačka eskadrila.

Branitelji Saborskog, pripadnici Zbora narodne garde i Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, otvorili su vatru iz protuzračnih strojnica 12,7 mm. Pogođeni zrakoplov pao je na vojni poligon kod Slunja, pilot se katapultirao, a pronašli su ga pripadnici JNA u Ličkoj Jesenici. Dijelove aviona izvukli su pripadnici 14. Domobranske pukovnije Slunj. Ostatke zrakoplova na prostor Muzejske zbirke postavili su 2005. godine djelatnici 33. inž.br. i HEP-a Karlovac. Postolje za avion izradio je g. Nikola Juran iz Duge Rese, a materijal za rampu donirala je tvrtka Alstom iz Karlovca. Tekst i foto: Gradski muzej Karlovac

Muzej Domovinskog rata Karlovac – Turanj

U staroj austrijskoj vojarni, u Gradskoj četvrti Turanj, 4 km od centra Karlovca uz državnu prometnicu Karlovac - Plitvice Gradski muzej Karlovac uredio je Muzej Domovinskog rata.

Od izgradnje drvene stražarske kule turna 1582. godine koja je s vojnom posadom krajišnika-graničara čuvala južne prilaze karlovačkoj tvrđavi od osmanlijskih osvajača Turanj je predstraža, posljednja crta obrane grada Karlovca.

U Domovinskom ratu 1991.-1995. Turanj je strateška važna točka u obrani grada, mjesto na kojem je zaustavljen neprijatelj u pokušaju zauzimanja grada i presijecanja Hrvatske. Turanj je danas simbol pobjede, svjedok borbe za slobodnu i samostalnu Hrvatsku i trajni spomen na junake Hrvatske vojske koji su na Turnju obranili Karlovac i Hrvatsku.

 

Komentari  

#1 Ivan 2024-11-10 20:33
Tih dana je nad Saborskim bila magla, moguće je da je avion nadletio selo i da je netko pucao nasumično pa pogodio, prema jednom svjedoku avion je navodno borbeno djelovao i usmrtio neku stoku u selu... Među živim braniteljima Saborskog nema svjedoka koji bi potrvdili da su srušili navedeni avion. Ako su pucali i pogodili ga to nisu mogli vidjeti zbog magle.

Najbolji svjedok je mogao biti sam pilot "pogođenog" aviona koji je mogao reći pripadnicima JNA što se dogodilo u zraku, koji su se tada nalazili u Ličkoj Jesnici u pripremi napada na Saborsko i koji su ga, navodno, pronašli nakon katapultiranja.
#2 Ivan 2024-12-01 16:12
Postoji još jedna mogućnost da su taj avion srušili Ogulinci koji su se tih dana pripremali za deblokadu Saborskog, a nalazili su se iznad vojarne Lička Jesenica. Zvonko Conjar zna mjesto gdje se nalati sjedalo aviona, a to je iza Skrade na području iza Medarice prema vojnom poligonu.

You have no rights to post comments