Niti na jednoj karti nisam našao da bi Saborsko bilo unutar granica Like niti na popisu ličkih gradova i sela, iako se oduvijek osjećamo Ličanima. Na gotovo svim kartama istočna granica Like je planina Mala Kapela. U prošlosti smo pripadali Modrušu, prije rata smo bili dio općine Ogulin (Zajednica općina Rijeka). Danas kao Općina pripadamo Karlovačkoj županiji. Od "prave" Like nas djeli prirodna granica planina Mala Kapela iako smo djelom na njoj, točnije na njenim istočnim padinama. Neki povjesničari nas svrstavaju u Sjevernu Liku, no geografi ne daju ni čuti za to. Postoji zemljopisni pojam Ogulinsko-plaščanska udolina, no to se ne odnosi Saborsko. Za područje bivše općine Ogulin sve se češće koristi naziv "Ogulinski kraj".

Ovih dana se po našoj Općini vozika lutajući reporter Mijo Jajć koji ni sam ne zna gdje se nalazi i snima video zapise za svoj YouTube kanal  LIKA BAŠ DANAS i uči nas što je Lika, a što nije i još usput u videu "Lička Jesenica ..." vrijeđa jednu osobu koja je gledala video nazivajući ga "pametnjakovićem" samo zato što se u komentaru ispod nije složio s njegovim zemljopisnim (ne)znanjem. Povodom toga sam napisao ovaj kratki članak, pa neka bude svakome na njegovu slobodnu volju da se izjasni što je i gdje pripada. U prilogu su stare zemljopisne karte.

 

Karta Lika-Krbava 1755. god. 

Crvena točka sjeverno od Male kapele na karti Like i Krbave iz 1775., je Saborsko koje se tada nalazi u Modruško - riječkoj regiji. Nikada u povijesti nismo administrativno pripadali Lici. Poslije Drugog svjetskog rata smo pripadali Kotaru Karlovac, a pred Domovinski rat Zajednici općina Rijeka u sklopu Općine Ogulin. Jedina veza Saborskog sa Likom, tj. s Gospićom je od 2000-te po Gospićko - senjskoj biskupiji. koja se prostire na dvije županije: Gospićko senjsku i Karlovačku, a sa župom Zavalje zahvaća i dio Bosne, na području Unsko sanskog kantona.

 

Komentari  

#1 Ivan 2025-02-09 11:11
Većina stanovništva je kod doseljavanja Saborskog došla iz Like (Stajnica, Brinje, Pazarište ...), odnosno najbrojnija plemena: Vukovići, Matovine, Sertići, i manje brojniji: Dumnečići, Bićanići, i Hodaci, Butorci, Tomšići i sa sobom su donijeli svoj govor i svoje običaje i logično je da se kroz generacije osjećaju Ličanima, sve do danas, a mnogi Saborsko smatraju djelom Like. Regionalna pripadnost Saborskog Lici nikada nije službeno određena, sve do današnjih dana. Oko toga se još uvijek spore stručnjaci iz područja geografije, povijesti i drugih znanosti.
#2 Ivan 2025-02-09 17:56
Da ne ostanem dužan ostalim Saborčanima koji su u Saborsko početkom 18. st. doselili iz Ogulinsko modruškog kraja: Grdići, Špehari, Franjkovići, iz Kranjske, Gorskog kotara i Gornjeg pokuplja: Kovačići, Conjari, Krizmanići, Štrci, Galovići, Štefanci, Spudići, Antolići, iz Cazinske krajine Malkoči, iz Rakovice: Brajdići, Sabljaci, Muhari.
Sve nas katolike u Saborskom Vlasi su nazivali Kranjcima.
#3 Ivan 2025-02-10 09:58
Ni Ličko senjska županija nije mjera za Liku, jer obuhvaća podvelebitsko primorje, pola otoka Paga, Grad Senj, a izostavlja Gračac.
Na sjeveru, Ličko senjska županija obuhvaća Sertić Poljanu, Poljanak i Smoljanac u općini Plitvička jezera, što također po ovoj staroj karti nije Lika ...
#4 Ivan 2025-02-21 19:49
Ne tvrdim da su ovi podaci o naseljavanju Saborskog apsolutno točni, ali su najzastupljeniji. Nitko nikada neće saznati pravu istinu, jer za Saborsko nema puno pisanih tragova iz tog vremena. Ali činjenica je da se naseljavanje Saborskog odvijalo iz bližeg ili manje bližeg okruženja iz susjedstva.

You have no rights to post comments