Najprije je postojala parcela 683 prije kuće Ivana Kobbea (karta desno) u vlasništvu nekog Hodaka, koji je imao kuću br. 79 odmah pored parcele 683 po katastru iz 1871. na kojoj će krajem 19. stoljeća biti sagrađena kuća s fotografije gore lijevo. Hodak je bio vlasnik 13 parcela u nizu duž 3/4 potoka Čevrkalo. Bio je vlasnik još jedne parcele na Brdinama i jedne na Alanu. Tko je sagradio kuću sa gornje fotografije, Hodak ili Kobbe...? Moj zaključak ide u pravcu da je to prije mogao biti Ivan Kobbe kao trgovac s velikom obitelji, nego "nepoznati" Hodak.
Ivan Kobbe i žena mu Marija rođ. Wolf, trgovci rodom iz Črnomlja - Kranjska, krajem 19. stoljeća su živjeli u Jesnici, a početkom 20. st. u Saborskom. U Saborskom u crkvi sv. Ivana Nepomuka kršteno je četvoro njihove djece: 31.3.1895. rođena im je prva kćer Marija dok su živjeli u Jesenici. Marko i Marija Jonke bili su krsni kumovi svim kćerima Ivana i Marije Kobbe. 18.2. 1898. rođena je kćer Ana, u knjizi krštenih piše; roditelji djeteta žive u Jesenici. 12.6.1900. rođena kćer Kata, u knjizi krštenih nema zabilježbe gdje žive roditelji djeteta, 3.7.1902. rođena je kćer Danica, u knjizi krštenih piše; roditelji djeteta žive u Saborskom. Sada možemo približno odrediti kada je obitelj Ivana Kobbea preselila iz Jesenice u Saborsko, a to je između 1898. i 1902. Sudbina obitelji Ivana Kobbea mi dalje nije poznata osim sudbine njegove najstarije kćeri Marije. Iz pouzdanih izvora (službenih dokumenata NDH) sam doznao da je Marija Kobbe do listopada 1941. još uvijek bila vlasnica kuće.
Godine 1943*. partizani su nakon zauzimanja Saborskog napali Jesenicu gdje su imali okršaj s četnicima, prilikom borbi su ih porazili i određeni broj zarobili. Zarobljene četnike su vezane vodili kroz Saborsko prema Ličkom Petrovom selu. Jedan dio četnika su prilikom prolaska kroz Saborsko zatvorili u veliki podrum kuće Marije Kobbe, njih 50 - 60. Kuća inače ima podrum cijelom svojom dužinom pa u njega može stati puno ljudi. Nakon ovih događaja uslijedilo je talijansko bombardiranje Saborskog zbog partizana. Jedna bomba je između ostalih pogodila i kuću Ivana Kobbea, odnosno tadašnje vlasnice Marije Kobbe i ubila dvadesetak zarobljenih četnika, a bilo je i ranjenih koje su partizani otpeljali sa sobom. Piše Josip Krizmanić u svojoj knjizi "Saborsko i uža okolica"
* Josip Krizmanić piše da je bombardiranje Saborskog bilo 1943...?, a Ivan Vuković Milankov sudionik rata - domobran, piše da je to bilo 1942. godine.
Prilikom talijanskog bombardiranja Saborskog 1942. poginule su četri žene:
Vuković (Ivan) Jago, rođ. 1910.
Vuković (Ivan) Ana, rođ. 1906.
Vuković (Ivan) Janja, rođ. 1880.
Vuković (Janko) Marija, rođ. 1905.
Podatke za civilne žrtve prikupio Marko Vuković Pavin poslijeratni odbornik za Saborsko. Popis civilnih i djelomičan popis vojnih žrtava je 16.11.2010. godine Ivan Vuković Milankov, iz Popovače rođ. 1920. u Saborskom dostavio na adresu: Općina Saborsko, Senj 44, Saborsko, na ruke Đurđici Špehar načelnici Općine
Osobno mi nije poznato kada je kuća Marije Kobbe postala vlasništvo Marka Vukovića i na koji način, kupnjom ili ugovorom o uzdržavanju? Marija Kobbe je nakon rata živjela u posebnoj kućici, odmah do Markove, odnosno "bivše" svoje kuće. Prije Domovinskog rata u lijevoj polovici kuće je bila željeznarija. Nakon Domovinskog rata Marko Vuković se vratio u Saborsko sa svojim sinom Ivom, gdje je doživio duboku starost, preko 90 godina. Nakon smrti Marka i njegova sina Ivana, u kući su živjeli Markov sin Nikola i njegova supruga Sofija, oni su bili zadnji koji su živjeli u ovoj kući. Njihovi sinovi su kuću prodali 2024.
Danas je ova kuća u vlasništvu Gajski Dragutina iz Ozlja.
Današnji izgled kuće čiji je vlasnik Gajski Dragutin
1895. godine u Saborskom je kršteno 104 djece, među njima i Marija Kobbe (isječak iz knjige krštenih)
Komentari